Skip to main content

3o Συνέδριο των νεοελληνιστών των βαλκανικών χωρών

3o Συνέδριο των νεοελληνιστών των βαλκανικών χωρών

Ημερομηνία: 16.10.2015

Τόπος: Βουκουρέστι

Ο ελληνισμός ως πολιτιστικός και οικονομικός παράγονταςστα Βαλκάνια (1453-2015):

Γλώσσα, λογοτεχνία, τέχνη, κοινωνία

Βουκουρέστι, 16-17 Οκτωβρίου 2015

Το Τμήμα Κλασικής και Νέας Ελληνικής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Βουκουρεστίου σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Νοτιοανατολικών Σπουδών της Ρουμανικής Ακαδημίας και την Ένωση Ελλήνων Ρουμανίας οργανώνει το 3ο Συνέδριο των νεοελληνιστών των βαλκανικών χωρών από τις 16 έως τις 17 Οκτωβρίου 2015 στο Βουκουρέστι.

Το 3ο Συνέδριο των νεοελληνιστών των βαλκανικών χωρών αφιερώνεται στη μνήμη του συναδέλφου Iordan Poromanski του Νέου Βουλγαρικού Πανεπιστημίου.

Θέμα του Συνεδρίου:

Ο ελληνισμός ως πολιτιστικός και οικονομικός παράγοντας στα Βαλκάνια (1453-2015):

Γλώσσα, λογοτεχνία, τέχνη, κοινωνία

Το 3ο Συνέδριο των νεοελληνιστών των βαλκανικών χωρών αποσκοπεί στην προώθηση της σύσφιξης των δεσμών και της επιστημονικής συνεργασίας μεταξύ των ελληνιστών στις βαλκανικές χώρες.

Οργανωτική Επιτροπή του 3ου Συνεδρίου

Πρόεδρος:

Tudor Dinu

Μέλη:

Elena Lazăr

Dragoş-Gabriel Zisopol

Margareta Sfirschi

Θάλεια Ιερωνυμάκη

Ştefan Dumitru

Rodica Petre

Gina Scarpete

Επιστημονική Επιτροπή του 3ου Συνεδρίου

Πρόεδρος:

Κωνσταντίνος Δημάδης, πρόεδρος της ΕΕΝΣ

Μέλη:

Άννα Ταμπάκη, Πανεπιστήμιο Αθηνών

Κωνσταντίνος Κασίνης, Πανεπιστήμιο Αθηνών

Χριστόφορος Χαραλαμπάκης, Πανεπιστήμιο Αθηνών

Δημήτρης Σταματόπουλος, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Τάσος Καπλάνης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Stoyna Poromanska, Νέο Βουλγαρικό Πανεπιστήμιο Σόφιας

Nicolae Şerban Tanaşoca, Ινστιτούτο Νοτιοανατολικών Σπουδών της Ρουμανικής Ακαδημίας

Tudor Dinu, Πανεπιστήμιο Βουκουρεστίου

Τόπος διεξαγωγής του Συνεδρίου

Οι εργασίες του συνεδρίου θα διεξαχθούν στις αίθουσες της Σχολής Ξένων Γλωσσών και Λογοτεχνιών του Πανεπιστημίου Βουκουρεστίου, οδός Edgar Quinet, αρ. 5-7, Βουκουρέστι, Ρουμανία.

Δήλωση συμμετοχής

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να στείλουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

t_dinu@yahoo.com

μια περίληψη της ανακοίνωσής τους και ένα σύντομο βιογραφικό έως τις 31 Ιανουαρίου 2015 ανυπερθέτως.

Η διάρκεια κάθε ανακοίνωσης είναι είκοσι λεπτά και προβλέπεται επιπλέον χρόνος δέκα λεπτών για συζήτηση που ενδέχεται να ακολουθήσει.

Ως γλώσσα του Συνεδρίου ορίζεται η ελληνική.

Η εγγραφή στο Συνέδριο καθορίζεται στο ποσό των 25,00 €. Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών της Επιστηµονικής Επιτροπής θα ακολουθήσει νέα εγκύκλιος σχετικά µε τα πρακτικής φύσεως θέµατα (στέγαση, σίτιση κλπ.).

Εκ µέρους της Οργανωτικής Επιτροπής,

Tudor Dinu, αναπληρωτής καθηγητής του Πανεπιστημίου Βουκουρεστίου, γραμματέας της ΕΕΝΣ

Πρόγραμμα

  • Παρασκευή, 16 Οκτωβρίου 2015

8.00 – 9.30 Εγγραφή των συνέδρων

9.30 – 10.30 Εναρκτήρια συνεδρία (στην ολομέλεια)

Χαιρετισμοί εκ μέρους του αντιπρύτανη του Πανεπιστημίου Βουκουρεστίου, καθηγητή Liviu Papadima, του κοσμήτορα της Σχολής Ξένων Γλωσσών, καθηγητή Liviu Franga, του προέδρου της επιστημονικής επιτροπής του Συνεδρίου, καθηγητή Κωνσταντίνου Δημάδη, του προέδρου της οργανωτικής επιτροπής, αναπληρωτή καθηγητή Tudor Dinu, του διευθυντή του Ιδρύματος Νοτιο-Ανατολικών Σπουδών της Ρουμανικής Ακαδημίας, καθηγητή Nicolae-Şerban Tanaşoca, του προέδρου της Ένωσης Ελλήνων Ρουμανίας, αναπληρωτή καθηγητή Dragoş Gabriel-Zisopol, της αυτού εξοχότητας του πρέσβη της Ελληνικής Δημοκρατίας στη Ρουμανία, κυρίου Γρηγορίου Βασιλοκωνσταντάκη, της αυτού εξοχότητας του πρέσβη της Κυπριακής Δημοκρατίας στη Ρουμανία, κυρίου Δημήτρη Χατζηαργυρού, και εκ μέρους του χορηγού του Συνεδρίου, κυρίου Επαμεινώνδα Όχονος).

Παρουσίαση της προσωπικότητας του εκλιπόντος τιμωμένου, Yordan Poromanski, από την Velichka Simonova-Grozdeva.

10.30 – 11.00 Διάλειμμα

11.00 – 13.00 Συνεδρία στην ολομέλεια (Πρόεδρος Κωνσταντίνος Δημάδης) – αμφιθέατρο Haşdeu

11.00 – 11.30 Χριστόφορος Χαραλαμπάκης, Η διδακτική αξιοποίηση του Χρηστικού Λεξικού της Νεοελληνικής Γλώσσας της Ακαδημίας Αθηνών

11.30 – 12.00 Κωνσταντίνος Κασίνης, Οι ελληνικές μεταφράσεις της ξένης λογοτεχνίας στην Ρουμανία κατά τον 19ο αιώνα

12.00 – 12.30 Jacques Bouchard, Η ελληνική παιδεία ως παράγοντας της ρουμανικής ταυτότητας

12.30 – 13.00 Υποβολή ερωτήσεων

13.00 – 14.00 Παύση

14.00 – 15.30 Γεύμα

Γλωσσολογία Ι (Πρόεδρος Χριστόφορος Χαραλαμπάκης) – αίθουσα 326

15.30 – 15.50 Stoyna Poromanska, Ο καταλυτικός ρόλος της ελληνικής γλώσσας στις πνευματικές εξελίξεις στα Βαλκάνια

15.50 – 16.10 Anna Lazarova, Η εικόνα του ελληνισμού στη σύγχρονη βουλγαρική γλώσσα

16.10 – 16.30 Ştefan Dumitru, Ιδιωματικές όψεις των σχέσεων μεταξύ των Ελλήνων και άλλων λαών των Βαλκανίων

16.30 – 16.50 Ivana Milojević, Predrag Mutavdžić, Jelena Gaborović, Ιδιωτισμοί σχετικά με το «μάτι» στην ελληνική, σερβική και ρουμανική γλώσσα

16.50 – 17.30 Συζήτηση

17.30 – 18.00 Διάλειμμα

Νεότερη λογοτεχνία Ι (Πρόεδρος Damla Demirözű) – αίθουσα 318

15.30 – 15.50 Σοφία Ζερδελή, Η διαβαλκανική διάσταση των πολιτισμικών και κοινωνικών αντιλήψεων στο δημοτικό τραγούδι, μια συγκριτική εξέταση της παραλλαγής «του Νεκρού Αδελφού»

15.50 – 16.10 Θάλεια Ιερωνυμάκη, Η προεπαναστατική εξυμνητική ποίηση στις Παραδουνάβιες Ηγεμονίες και οι όροι διαμόρφωσής της

16.10 – 16.30 Andriy Savenko, Ο ποιητής ως προφήτης: τα παράλληλα μοτίβα στα έργα του Τ. Σεβτσένκο, Α. Κάλβου και Π. Β. Πέτροβιτς-Νιέγος

16.30 – 16.50 Γιώργος Κωστακιώτης, Οι Παραδουνάβιες Ηγεμονίες στο ελληνικό λαϊκό μυθιστόρημα του 19ου αιώνα

16.50 – 17.30 Συζήτηση

17.30 – 18.00 Διάλειμμα

Διαφωτισμός – Φαναριώτες Ι (Πρόεδρος Νίκος Μαυρέλος) – αίθουσα 313

15.30 – 15.50 Tudor Dinu, Εξοχικές επαύλεις και κιόσκια των Φαναριωτών Ηγεμόνων στα περίχωρα του Βουκουρεστίου

15.50 – 16.10 Πολυάνθη Γιαννακοπούλου-Τσίγκου, Οι Φαναριώτισσες κατά τον 18ο και 19ο αιώνα στις Παραδουνάβιες Ηγεμονίες

16.10 – 16.30 Αφροδίτη Αθανασοπούλου, Παρατηρήσεις στους δεκαπεντασύλλαβους των φαναριώτικων στιχουργημάτων

16.30 – 16.50 Λίλια Διαμαντοπούλου, Λάμπρου Φωτιάδη: «Μονωδία κατά προσωποποιίαν. Περί της αυτού νόσου και τελευτής ή βίος Κωνσταντίνου Εμμανουηλίδου του Βραγκοβάνου»

16.50 – 17.30 Συζήτηση

17.30 – 18.00 Διάλειμμα

Νεότερη ιστορία Ι (Πρόεδρος Jacques Bouchard) αίθουσα 315

15.30 – 15.50 Παναγιώτης Μπάρκας, Οι ευεργέτες – η νέα μορφή του οικουμενικού ελληνισμού

15.50 – 16.10 Βίκυ Καραφουλίδου, Η οικονομική και κοινωνική σημασία του ελληνικού στοιχείου στον βαλκανικό χώρο μέσα από τις θεωρήσεις ευρωπαίων στοχαστών κατά τα πρώτα χρόνια του Αγώνα της Ανεξαρτησίας

16.10 – 16.30 Υura Konstantinova, Μεταξύ της δικαιοσύνης και της πολιτικής: η ελληνική διασπορά στην Ρουμανία και στην Βουλγαρία στα τέλη του 19ου αιώνα

16.30 – 16.50 Μιχάλης Σαρράς, Έλληνες στη Ρουμανία. Δίκτυα διαχείρισης και εμπορίας σιτηρών (β΄ μισό 19ου αιώνα)

16.50 – 17.30 Συζήτηση

17.30 – 18.00 Διάλειμμα

Εκκλησιαστικά θέματα (Πρόεδρος Δημήτρης Σταματόπουλος) – αίθουσα 322

15.30 – 15.50 Κωνσταντίνος Πετράκης, Η επιρροή του Αγίου Όρους και του αγιορείτικου πολιτισμού στη θρησκευτική ζωή της Μολδοβλαχίας από την Άλωση έως τον ιθ΄ αιώνα

15.50 – 16.10 Μαρία Λίτινα, Η εκπαιδευτική πολιτική του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων κατά τον 19οαιώνα

16.10 – 16.30 Ιωάννης Λιάκος, Η Ψαλτική Τέχνη, ένας συνδετικός πολιτισμικός κρίκος των Βαλκανίων κατά τον ιθ΄ αιώνα

16.30 –16.50 Σέβη Μαζέρα, Ιάκωβος αρχιερεύς: το μελοποιητικό και κωδικογραφικό του έργο ως συνδετικός κρίκος του ελληνισμού στα Βαλκάνια κατά τον 17ο αιώνα.

16.50 – 17.30 Συζήτηση

17.30 – 18.00 Διάλειμμα

18.00 Ο Jacques Bouchard και ο Κωνσταντίνος Κασίνης παρουσιάζουν το βιβλίο του Tudor Dinu Το Βουκουρέστι των Φαναριωτών (1ος τόμος).

20.00 Δείπνο

 

  • Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2015

Γλωσσολογία ΙΙ (Πρόεδρος Stoyna Poromanska) αίθουσα 326

9.00 – 9.20 Tsvetana Mandzhukova, Λεξιλογικές – σημασιολογικές ιδιότητες των ελληνικών λέξεων στις διαλέκτους της Ροδόπης στην βουλγαρική γλώσσα

9.20 – 9.40 Nataliya Sotirova-Milcheva, Υβριδικοί σχηματισμοί με ελληνική ρίζα και βουλγαρική κατάληξη

9.40 – 10.00 Desislava Iordanova-Petrova, Τα υποκοριστικά της ελληνικής και της βουλγαρικής – ενδεχόμενες αλληλεπιδράσεις

10.00 – 10.20 Anka Rađenović, Η άποψη και ο χρόνος στην εκμάθηση της Νέας Ελληνικής ως ξένης γλώσσας

10.20 – 11.00 Συζήτηση

11.00 – 11.30 Διάλειμμα

Γλωσσολογία / Μεταφραστικά (Πρόεδρος Κωνσταντίνος Κασίνης) αίθουσα 326

11.30 – 11.50 Ana Elaković – Nenadović, Ελληνικές λέξεις στην επική δημιουργία του Π. Β. Π. Νιέγκος

11.50 – 12.10 Velichka Simonova-Grozdeva, Ο Βούλγαρος νεοελληνιστής Yordan Poromanski στον καθρέφτη της μετάφρασης

12.10 – 12.30 Damla Demirözű, Η μετάφραση της νεοελληνικής λογοτεχνίας στα τουρκικά

12.30 – 12.50 Diana Cărburean, Τα μεταφραστικά δάνεια στη ρουμανική νομική ορολογία – η επιρροή της ελληνικής γλώσσας

12.30 – 13.00 Συζήτηση

13.30 – 15.00 Γεύμα

Νεότερη λογοτεχνία ΙΙ (Πρόεδρος Μανόλης Βαρβούνης) αίθουσα 318

9.00 – 9.20 Νίκος Μαυρέλος, Ο Αρχιδιάβολος στο μπουντουάρ: από τον Μακιαβέλι στον Ρωσσέτη

9.20 – 9.40 Σάσα Τζόρτζεβιτς, Η βαλκανική πραγματικότητα μέσα από τον ελληνικό σατιρικό Τύπο: Η περίπτωση των Εμμανουήλ Ροΐδη και Γεωργίου Σουρή

9.40 – 10.00 Mariya Hristova, Περί του Βουλγαροκτόνου και του καιρού του. Μύθος και ιστορία στα μυθιστορήματα της Πηνελόπης Δέλτα Για την πατρίδα και Τον καιρό του Βουλγαροκτόνου

10.00 – 10.20 Θανάσης Β. Κούγκουλος, Το αντιστασιακό τραγούδι της περιόδου 1940 – 1944. Ζητήματα ποιητικής και ιδεολογίας

10.20 – 11.00 Συζήτηση

11.00 – 11.30 Διάλειμμα

Νεότερη λογοτεχνία ΙΙΙ (Πρόεδρος Andriy Savenko) αίθουσα 318

11.30 – 11.50 Ιωάννης Δεληγιάννης, Η βαλκανική ταυτότητα στην εργογραφία του Μενέλαου Λουντέμη

11.50 – 12.10 Μαρία Δημάση, Αχμέτ Νιζάμ, Ταυτότητα/ες του εθνικά και θρησκευτικά «άλλου» στο διήγημα Bir Çocuk Aleko υπό το πρίσμα του ιστορικού και αφηγηματικού χωρο-χρόνου: δια-πολιτισμική αποδοχή ή ρήξη;

12.10 – 12.30 Κατερίνα Μουστακάτου, Ταξιδεύοντας … στα  Βαλκάνια

12.30 – 12.50 Milena Jovanović, Vojkan Stojičić, Νέες προσεγγίσεις στη διδασκαλία της ελληνικής λογοτεχνίας στο Πανεπιστήμιο Βελιγραδίου

12.50 – 13.30 Συζήτηση

13.30 – 15.00 Γεύμα

Εικόνες προεπαναστατικής εθνεργεσίας (Πρόεδρος Τάσος Καπλάνης) αίθουσα 212

9.00 – 9.20 Χρήστος Αποστολόπουλος, Νέα αρχειακά τεκμήρια για τον Ιάκωβο Βασιλικό

9.20 – 9.40 Δημήτριος Κουντουρής, Η απελευθερωτική δράση του μητροπολίτη Τυρνόβου Διονυσίου Ράλλη

9.40 – 10.00 Γκοράνης Πολύδωρος, Νικολαΐδου Ευανθία, Η εικόνα των Ελλήνων στο Βασίλειο των Σλάβων του Μάβρο Ορμπίνι: Μια ερμηνευτική σκιαγράφηση – προσέγγιση σε ένα έργο του Μπαρόκ του σλαβισμού των αρχών του 17ου αιώνα

10.00 – 10.30 Συζήτηση

11.00 – 11.30 Διάλειμμα

Κρητική λογοτεχνία της ακμής (Πρόεδρος Θεοδόσης Πυλαρινός) αίθουσα 212

11.30 – 11.50 Μαριάννα Παφίτη, Από την Pastorella του Marino στην κρητική Βοσκοπούλα: Ειδολογικές μεταμορφώσεις στην ιστορία της ευρωπαϊκής ποιμενικής ποίησης

11.50 – 12.10 Τάσος Καπλάνης, Από τον Ερωτόκριτο στο Filerot: συγκλίσεις, αποκλίσεις και μελλοντικές προοπτικές στην έρευνα των νεοελληνικών και ρουμανικών λαϊκών λογοτεχνικών βιβλίων

12.10 – 12.30 Margareta Sfirschi, Η τύχη του Ερωτόκριτου στις ρουμανικές μεταφράσεις

12.30 – 13.00 Συζήτηση

13.30 – 15.00 Γεύμα

Διαφωτισμός – Φαναριώτες ΙΙ (Πρόεδρος Tudor Dinu) αίθουσα 313

9.00 – 9.20 Ρομίνα Τσακίρη, Η παρουσία των Ελλήνων στα Βαλκάνια κατά τον 18ο αι. μέσα από το αρχείο του Βενετού Βαΐλου της Κωνσταντινούπολης

9.20 – 9.40 Ίλια Χατζηπαναγιώτη-Sangmeister, Ο αναγνώστης και ο βιβλιοπώλης του: για τη διακίνηση και πρόσληψη του δυτικού βιβλίου στα Βαλκάνια στα χρόνια 1788-1810

9.40 – 10.00 Γεωργία Κατσέλου, Η Γραμματική της φυσικής γλώσσας του Δημητρίου Καταρτζή. Ο Δημήτριος Καταρτζής ως φορέας των ιδεών του διαφωτισμού στο χώρο της Βλαχίας. Η συμβολή της Γραμματικής του στην πνευματική αφύπνιση του γένους και η περιγραφή του ελληνικού ρηματικού συστήματος

10.00 – 10.20 Μαρία Χουλιάρα, Το άνοιγμα του Ευγένιου Βούλγαρη στην κοινωνία και στη σύγχρονή του πραγματικότητα μέσα από τα έργα του «Σχεδίασμα περί της ανεξιθρησκείας» και«Αδολεσχία Φιλόθεος»

10.20 – 11.00 Συζήτηση

11.00 – 11.30 Διάλειμμα

Διαφωτισμός – Φαναριώτες ΙΙΙ (Πρόεδρος Λίλια Διαμαντοπούλου) αίθουσα 313

11.30 – 11.50 Δέσποινα Μιχάλαγα, Φώτιος Λαμπίρης, Ο Ρήγας Φεραίος στην αλληλογραφία της Αστυνομίας της Τεργέστης

11.50 – 12.10 Δημοσθένης Στρατηγόπουλος, Το Χρονικό του Νεοφύτου Μαυρομάτη. Συμβολή στη νεοελληνική ιστοριογραφία του 18ου αι.

12.10 – 12.30 Αλέξανδρος Κατσιγιάννης, Συμβουλές σε έναν νέο ποιητή-πρίγκιπα: το ανέκδοτοΔοκίμιον περί ποιήσεως (1825) του Παναγιώτη Κοδρικά στον Δημήτριο Μουρούζη. Πρόδρομη ανακοίνωση

12.30 – 12.50 Ηλίας Τεμπέλης, Λυδία Πετρίδου, Η αναβίωση της κλασικής αρχαιότητας και επίδραση του ευρωπαϊκού Διαφωτισμού στους διαλόγους του Νεόφυτου Δούκα Περί ευδαιμονίας(Βουκουρέστι 1816)

12.50 – 13.30 Συζήτηση

13.30 – 15.00 Γεύμα

Διαφωτισμός – Φαναριώτες ΙV (Πρόεδρος Lia Brad-Chisacof) αίθουσα 313

15.00 – 15.20 Βασιλική Τζώγα, Ο ιατροφιλόσοφος Μιχαήλ Χρισταρής (1773–1851) και ο Φαναριώτης Ιακωβάκης Ρίζος-Νερουλός (1778–1849): Δύο φορείς των ιδεών του Νεοελληνικού Διαφωτισμού στο χώρο των Παραδουνάβιων Ηγεμονιών κατά τα τέλη του ΙΗ΄ και τις αρχές του ΙΘ΄ αιώνα

15.20 – 15.40 Dragomira Valtcheva, Το περιοδικό «Λιουμποσλόβιε»: μετάφραση του Διαφωτισμού στα βουλγαρικά

15.40 – 16.00 Petre Rodica, Ελληνο-ανατολικός ή δυτικός πολιτισμός, το δίλημμα των Ρουμάνων ρομαντικών πεζογράφων του 19ου αιώνα

Νεότερη ιστορία ΙΙ (19ος – 20ός αι.) (Πρόεδρος Κωνσταντίνος Δημάδης) αίθουσα 315

9.00 – 9.20 Ştefan Petrescu, Οι Έλληνες και το ζήτημα των Εβραίων στη Ρουμανία τον 19ο αιώνα

9.20 – 9.40 Ελεονώρα Ναξίδου, Ο Μαργαρίτης Δήμιτσας και η Αρχιεπισκοπή της Αχρίδας ως ‘ισχυρόν του ελληνισμού προπύργιον’ στη Μακεδονία

9.40 – 10.00 Γεώργιος Δ. Παναγόπουλος, Βυζάντιο, Ελληνισμός και βουλγαρική εθνική κίνηση στην ιστοριοσοφική σκέψη του Κονσταντίν Λεόντιεφ: Νεωτερική εθνική αρχή εναντίον Ορθόδοξης οικουμένης

10.00 – 10.20 Δημήτρης Σταματόπουλος, Ο Konstantin Leont’ev και το Κρητικό ζήτημα: όψεις της Μεγάλης Ιδέας από την πλευρά του ρωσικού οριενταλισμού

10.20 – 11.00 Συζήτηση

11.00 – 11.30 Διάλειμμα

Νεότερη ιστορία ΙΙΙ  (Πρόεδρος Predrag Mutavdžić) αίθουσα 315

11.30 – 11.50 Αναστασία Τσαπανίδου, Πρόσωπα και προσωπεία στην αυλή του Αβδούλ-Χαμίτ ΙΙ. Ο ελληνικός, οθωμανικός και δυτικός λόγος του Σπυρίδωνα Μαυρογένη Πασά

11.50 – 12.10 Παύλος Βασιλειάδης, Ο ελληνοϊταλικός πόλεμος του 1940-1941 μέσα από το ρουμανικό τύπο

12.10 – 12.30 Oana Barbălată, Το 1948 στην ιστορία του ελληνισμού στο Βουκουρέστι

12.30 – 12.50 Χριστίνα Φ. Βαμβούρη-Δημάκη, Η Τέταρτη Εξουσία στην μετεμφυλιακή Ελλάδα ως παράγοντας όξυνσης της ψυχροπολεμικής αντιπαλότητας στα Βαλκάνια: Η περίπτωση του επαναπατρισμού των πολιτικών προσφύγων

12.50 – 13.30 Συζήτηση

13.30 – 15.00 Γεύμα

Νεότερη ιστορία ΙV – Βαλκάνια  (Πρόεδρος Elena Lazăr) αίθουσα 315

15.00 – 15.20 Μιχαήλ Παλάγκας, Τα σχολεία των Βλάχων της Γρεβενιώτικης Πίνδου. Ελληνόφρονες και ρουμανίζοντες (1859-1913)

15.20 – 15.40 Χριστίνα Πετροπούλου, Zdravka Mihaylova, Από τον «ορθόδοξο βαλκάνιο πραματευτή» στον σύγχρονο επιχειρηματία. Η σημερινή ελληνική παρουσία στη Βουλγαρία: μια ανθρωπολογική προσέγγιση

15.40 – 16.00 Μιχάλης Τσιανίκας, Μαρία Παλακτσόγλου, Μαρία Σιαλής, Katherine Sutcliffe, Blogging: Σύχρονες επικοινωνίες στη βαλκανική μετανάστευση

16.00 – 16.20 Θεοδόσης Πυλαρινός, Βουκουρέστι – Αθήνα – Κάιρο – Κύπρος – Λουντ: Αντώνης Μυστακίδης (Μεσεβρινός), ένας πολύπλαγκτος Βαλκάνιος

16.20 – 17.00 Συζήτηση

Πολιτιστική κληρονομιά (Πρόεδρος Παναγιώτης Μπάρκας) αίθουσα 322

9.00 – 9.20 Νίκος Ρουμπής, H αξιοποίηση του πολιτισμού στη διδασκαλία των ξένων γλωσσών και η εφαρμογή της σε ένα διαπολιτισμικό περιβάλλον

9.20 – 9.40 Δημήτριος Ρούμπος, Τα συγκριτικά πλεονεκτήματα του ελληνικού πολιτισμού ως μέσο διαμόρφωσης πολιτιστικής πολιτικής της Ελλάδας

9.40 – 10.00 Ιωάννης Σαργιαννίδης, Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος-Πέπελης

10.00 – 10.20 Μ. Γ. Βαρβούνης, Ο καθηγητής Γ. Α. Μέγας και η λαογραφική μελέτη της ελληνικής και  βαλκανικής λαϊκής αρχιτεκτονικής

10.20 – 11.00 Συζήτηση

11.00 – 11.30 Διάλειμμα

Έρευνα και διδασκαλία (Πρόεδρος Dragomira Valtcheva) αίθουσα 322

11.30 – 11.50 Lia Brad Chisacof, Μέθοδοι έρευνας, παρελθόν και μέλλον στις νεοελληνικές σπουδές

11.50 – 12.10 Αγγελική Μουζακίτη, Η προβολή της ελληνικής γλώσσας και ιστορίας και του ελληνικού πολιτισμού στα έντυπα και ηλεκτρονικά μέσα ενημέρωσης του Ιασίου από τις αρχές της δεκαετίας του ’90 μέχρι σήμερα: Μια πρώτη προσέγγιση

12.10 – 12.30 Ευανθία Παπαευθυμίου, Η ελληνική γλώσσα στο Ιάσιο: παρόν και μέλλον

12.30 – 12.50 Tarek Radwan, Η αναβίωση του Ελληνισμού στην Μέση Ανατολή και οι εμπειρίες των Βαλκανικών χωρών ως πετυχημένο παράδειγμα

18.00 Ο Claudiu Turcitu και ο Tudor Dinu παρουσιάζουν το λεύκωμα με έγγραφα των Μαυροκορδάτων

20.00 Αποχαιρετιστήριο δείπνο

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *