Skip to main content

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΠΑΡΕΛΘΟΝ – ΠΑΡΟΝ – ΠΡΟΟΠΙΚΕΣ

file-page1

ΚΟΖΑΝΗ

5 – 7 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2016

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 5 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Τόπος διεξαγωγής: Αίθουσα συνεδριάσεων πρώην Νομαρχιακού Συμβουλίου (Δημοκρατίας 27, Κοζάνη)

Έναρξη 17:00

Χαιρετισμός Περιφερειάρχη Δυτικής Μακεδονίας κ. Θεόδωρου Καρυπίδη

Χαιρετισμός Προέδρου ΕΕΔΜ Δρ. Όλγας Κούρτογλου

Διοικητικοί Χαιρετισμοί

α΄ συνεδρία: Ζητήματα Εκπαίδευσης

17:30 – 19:00

Προεδρείο: Όλγα Κούρτογλου

17:30-17:45 Γεωργία Καραμήτρου Μεντεσίδη Προοπτικές ανάπτυξης της Δυτικής Μακεδονίας: Ανθρωπιστικές Σπουδές
17:45-18:00 Ιωάννης Κοσκοσάς Πρόταση ίδρυσης τμήματος Χρηματοοικονομικής Λογιστικής και Πληροφοριακών Συστημάτων στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας
18:00-18:15 Μαρία Ντούρου Μουσικά σχολεία: μουσικό σχολείο Σιάτιστας. Προτάσεις διεύρυνσης της δημόσιας μουσικής εκπαίδευσης στη Δυτική Μακεδονία
18:15-18:30 Βασίλειος Κιοσσές, Σταυράκα Δήμητρα Πρακτικές προώθησης της ισότητας των φύλων στη Δυτική Μακεδονία
18:30-18:45 Φωτεινή Καγιόγλου Ευρωπαϊκές εκπαιδευτικές δράσεις στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας: το Erasmus+ στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας

Διάλειμμα για καφέ

β΄ συνεδρία: Αρχαιολογία

19:15 – 20:45

Προεδρείο: Μαρία Δεληγιάννη

19:15-19:30 Λάζαρος Χατζηλαζαρίδης Πρόταση τουριστικής αξιοποίησης σπηλαίου Ερμακιάς δήμου Εορδαίας
19:30-19:45 Ζωή Λόλα Παρατηρήσεις για το έργο του Σαμαριναίου ζωγράφου Ζήση Ντόβα
19:45-20:00 Παρέση Ζυμπίδου, Βασίλης Μόσχοβος Η σπηλιά του Δράκου
20:00-20:15 Παναγιώτα Ντόβα Τα αρχαιολογικά ευρήματα της Τυμφαίας
20:15-20:30 Ναούμα Πέτκου Εράτυρα Βοΐου: οι εκκλησίες της

ΣΑΒΒΑΤΟ 6 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Τόπος διεξαγωγής: Αίθουσα συνεδριάσεων πρώην Νομαρχιακού Συμβουλίου (Δημοκρατίας 27, Κοζάνη)

γ΄ συνεδρία: Εκπαιδευτική πολιτική

10:00 – 11:15

Προεδρείο: Αθανάσιος Πουπνάρας

10:00-10:15 Μαρία Δεληγιάννη Η εκμάθηση ξένων γλωσσών στους ενήλικες της Δυτικής Μακεδονίας
10:15-10:30 Χρήστος Κωτορένης, Ιωάννα Αλεξοπούλου, Αναστασία ΤζάκαΗ ειδική εκπαίδευση στη Δυτική Μακεδονία και ο ρόλος των τεχνολογιών πληροφορικής
10:30-10:45 Αναστασία Μακρή Η Δια βίου Μάθηση ως παράγοντας ανάπτυξης και προοπτικής στη Δυτική Μακεδονία
10:45-11:00 Γιώργος Δελιόπουλος Οι μαθητές ερευνούν το χθες, κατανοούν το σήμερα, ονειρεύονται το αύριο: παρουσίαση μιας διδακτικής πρότασης για τη διδασκαλία της τοπικής Ιστορίας

Διάλειμμα για καφέ

δ΄ συνεδρία: Ιστορία της Εκπαίδευσης

11:30 – 13:15

Προεδρείο: Μάριος Μώρος

11:30-11:45 Ηλίας Τεμπέλης Νικόλαος Βάρκοσης: ο γερμανοτραφής αντίπαλος του Ευγένιου Βούλγαρη στη Σχολή της Κοζάνης
11:45-12:00 Ηλίας Τεμπέλης Θωμάς Μανδακάσης: ο γερμανοτραφής οπαδός του Ευγένιου Βούλγαρη στη Σχολή της Καστοριάς
12:15-12:30 Αναστάσιος Παπάς Ο Σιατιστινός λόγιος δάσκαλος Μιχαήλ Παπαγεωργίου (1727-1796) και τα έργα του
12:30-12:45 Μαρία Μαλούτα Η διδασκαλία των ξένων γλωσσών την ύστερη οθωμανική περίοδο στα εκπαιδευτήρια της Κοζάνης
12:45-13:00 Γιώργος Τσότσος Δάσκαλοι του Βοΐου στο β΄ μισό του 20ού αι.: η προσφορά τους στην τοπική ιστοριογραφία

Διάλειμμα για καφέ

  

ε΄ συνεδρία: Τουρκοκρατία

13:30 – 14:45

Προεδρείο: Γιώργος Δελιόπουλος

13:30-13:45 Στέλλα Κουτσονάνου Κουτσιμάνη Οι κυρατζήδες της Κοζάνης
13:45-14:00 Όλγα Κούρτογλου Τα απομνημονεύματα του  Νικολάου Κασομούλη ως μαρτυρία για την ιστορία του αρματολισμού στην Δυτική Μακεδονία
14:00-14:15 Γιώργος Αλευράς Η χρήση της συναλλαγματικής από τον Κοζανίτη έμπορο Κωνσταντίνο Δ. Τακιατζή κατά την περίοδο της Οθωμανικής κυριαρχίας (1840-1860)
14:15-14:30 Βάσια Ρουσοπούλου Χειρόγραφες ενθυμήσεις λειτουργικών βιβλίων περιοχής Κοζάνης

Μεσημβρινό διάλειμμα – Μπουφές προς τιμήν των συνέδρων

  

στ΄ συνεδρία: Μετακινήσεις πληθυσμών

17:00 – 18:15

Προεδρείο: Θανάσης Καλλιανιώτης

17:00-17:15 Λεωνίδας Πουλιόπουλος Η παροικία των καστοριανών γουναράδων της Νέας Υόρκης στην αυγή του 20ού αι.
17:15-17:30 Θωμάς Αλεξιάδης Η εγκατάσταση των προσφύγων στην Κοζάνη
17:30-17:45 Κώστας Παυλός Ο προσφυγικός συνοικισμός της Κόζιανης
17:45-18:00 Αριστείδης Γκαλέτσης Οι Βαλαάδες επιστρέφουν στις αλησμόνητες πατρίδες της Δυτικής Μακεδονίας

Διάλειμμα για καφέ

ζ΄ συνεδρία: Ο 20ός αιώνας

18:30 – 19:45

Προεδρείο: Κώστας Παυλός

18:30-18:45 Ραϋμόνδος Αλβανός Ιστορική μνήμη και πολιτικές εκπαιδευτικής και τουριστικής ανάπτυξης: η περίπτωση του Πάρκου Εθνικής Συμφιλίωσης στο δήμο Νεστορίου
18:45-19:00 Θανάσης Καλλιανιώτης Η γυναίκα της διπλανής πόρτας: η επιστρατευμένη αντάρτισσα του ΔΣΕ Βασιλική Ζαγάρα από την Αιανή Κοζάνης
19:00-19:15 Γεωργία Κηπουροπούλου Η συμμετοχή και η δράση των γυναικών της Φλώρινας στην Εθνική Αντίσταση: η υπέρβαση της έμφυλης αντίληψης
19:15-19:30 Έλενα Εφέογλου Η περιοχή των Πρεσπών από πεδίο μάχης την εποχή του Εμφύλιου Πολέμου σε πεδίο καλλιτεχνικών και επιστημονικών εφαρμογών

Διάλειμμα για καφέ

η΄ συνεδρία: Θέματα Πολιτισμού Α΄

20:00 – 21:15

Προεδρείο: Νίκος Μανώλας

20:00-20:15 Μιχάλης Πιτένης Ο ρόλος του πολιτισμού στη διαμόρφωση ενιαίας δυτικομακεδονικής συνείδησης και στην προσέγγιση με τους λαούς των γειτονικών χωρών
20:15-20:30 Φωτεινή Καγιόγλου Το δημοκρατικό σχολείο: μια προσέγγιση
20:30-20:45 Πολυνείκης Αγγέλης Σύνδεσμος Γραμμάτων και Τεχνών: 46 χρόνια ζωής και δράσης
20:45-21:00 Ιωάννης Τσακιρίδης Τα ανέκδοτο έργο »Παληά Καστοριανά Καρναβάλια» του καστοριανού λογίου Αργύριου Γ. Παπαδίσκου (1882-1955)

ΚΥΡΙΑΚΗ 7 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Τόπος διεξαγωγής: αμφιθέατρο διοικητηρίου Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας

(ΖΕΠ, Κοζάνη)

θ΄ συνεδρία: Θέματα Πολιτισμού Β΄

10:30 – 12:00

Προεδρείο: Ιωάννα Πέτκου

10:30-10:45 Νέστορας Κολοβός Η ανάπτυξη του θρησκευτικού τουρισμού στη Δυτική Μακεδονία
10:45-11:00 Γιώργος Θεοφάνου Οικομουσείο περιβάλλοντος και Ιστορίας Σερβίων
11:00-11:15 Αθανασία Ζυμάρα Τι είναι η άυλη πολιτιστική κληρονομιά και γιατί αξίζει να τη διαφυλάξουμε
11:15-11:30 Αθανάσιος Μπαλασάς «Χους ει και εις χουν απελεύσει; Ένας τόπος με ιστορία και πολιτιστικό πλούτο που αξίζει να διασωθεί
11:30-11:45 Χρήστος Κωτορένης, Ελένη Ηλιοπούλου Ιστορική αναδρομή και μελλοντικές προοπτικές των παραδοσιακών αρχοντικών οικημάτων της Δυτικής Μακεδονίας μέσω της σύστασης διαδικτυακού τόπου

Διάλειμμα για καφέ

ι΄ συνεδρία: Κοινωνία

12:15 – 13:45

Προεδρείο: Στέλλα Καρανάνου

12:15-12:30 Παναγιώτης Μπάτος, Ιωσήφ Χατζητιμοθέου Η αναγκαιότητα της καταγραφής της ποδοσφαιρικής ιστορίας της Δυτικής Μακεδονίας από το 1910 μέχρι το 1977
12:30-12:45 Παναγιώτης   Μπάτος, Αναστασία Τζάκα Η επίδραση των ψυχογραφικών χαρακτηριστικών στην επιλογή των επαγγελματικών δραστηριοτήτων από τους κατοίκους της Δυτικής Μακεδονίας από το 1950 μέχρι σήμερα
12:45-13:00 Ιωάννα Αλεξοπούλου, Ελένη Ηλιοπούλου Ιστορική αναδρομή, παρούσα κατάσταση και μελλοντικές προοπτικές μέσω της χρήσης νέων τεχνολογιών  στον κλάδο της γουνοποιίας της Δυτικής Μακεδονίας
13:00-13:15 Όλγα Κούρτογλου Ο πολιτισμός ως φορέας ανάπτυξης στη Δυτική Μακεδονία
13:15-13:30 Βασίλης Μίχος Ο Νικόλας Άσιμος και η κοινωνία του

Μεσημβρινό διάλειμμα

ια΄ συνεδρία: Ζητήματα ενέργειας

17:00 – 18:00

Προεδρείο: Χαράλαμπος Πουπνάρας

17:00-17:15 Γεώργιος Σιακαβέλας Η βιοενέργεια και η βιομάζα ως προοπτικές ανάπτυξης για την Δυτική Μακεδονία
17:15-17:30 Ιωάννα Πέτκου Η Ιστορία της ενέργειας στην Δυτική Μακεδονία
17:30-17:45 Νικόλαος Γρίβας Η ιστορία του λιγνίτη και η σημερινή κατάστασή του στην Δυτική Μακεδονία

Διάλειμμα για καφέ

ιβ΄ συνεδρία: Πολιτική προστασία

18:15 – 19:15

Προεδρείο: Όλγα Κούρτογλου

18:15-18:30 Ηλίας Κάτανας Οι προοπτικές και η αναβάθμιση της Πολιτικής Προστασίας στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας
18:30-18:45 Σταύρος Καλογιαννίδης Επικοινωνιακή διαχείριση κρίσεων
18:45-19:00 Αθανάσιος Πουπνάρας Το Office 365 και η χρήση του στην πολιτική προστασία